Пошук в регіоні: Всі регіони

Правові ризики при покупці смарт-квартири

Смарт-квартири – привабливий варіант житла для покупців з обмеженим бюджетом, також в такий формат інвестують для подальшої здачі в оренду. Але мало хто замислюється, що покупка малогабаритної квартири може бути пов'язана з певними ризиками саме через її площу. Дуже часто під виглядом смарт-квартир продають нежитлові приміщення, в результаті виникають проблеми з реєстрацією на такий житлоплощі, можливі проблеми з прийняттям в експлуатацію самого будинку та інше.

Смарт квартира – оптимальні умови для проживання

У сучасному плануванні забудовники намагаються врахувати всі бажання новоселів:

 • окреме місце для прихожої;
 • простора житлова зона;
 • санвузол з душовою кабінкою;
 • функціональна кухня;
 • архітектурні ніші для шаф.

Купівля функціональної смарт-квартири в житловому комплексі – правильне рішення для динамічних молодих людей, подружньої пари або літніх батьків. Житлове приміщення нового формату має архітектурне рішення квартири-студії, але з додатковим набором опцій.

Основні правові ризики

Перший можливий ризик – відмова Державної архітектурно-будівельної інспекції прийняти об'єкт в експлуатацію. Крім цього покупців можуть чекати наступні неприємності:

 • Якщо квартира купується до закінчення будівництва житлового будинку та здачі його в експлуатацію, то є ризик, що територіальний орган може не видати відповідний сертифікат, виходячи з невідповідності будинку проектної документації або вимогам будівельних норм.
 • Наступна небезпека для інвестора – реєстрація смарт-квартири як об'єкта нежитлового фонду. Найчастіше, виходячи з того, що площа смарт-квартири менше встановлених 30 квадратних метрів, забудовники реєструють їх як нежитлові приміщення. Також реєстрація смарт-квартири як нежитлового приміщення може бути пов'язана з тим, що не було змінено цільове призначення земельної ділянки, на якої будується будинок.
 • По третє, смарт-квартира може бути частиною іншої квартири. Була практика, коли забудовники заявляли в проектній документації ряд багатокімнатних квартир, а потім шляхом перепланування розбивали одну квартиру з 3 або 4 кімнатами на кілька «смарт-квартир».

Відповідно, якщо не звернути на це уваги, то юридично власник в'їжджає не в квартиру, а в частину квартири, в якій він є тільки співвласником. З усіма наслідками, що випливають. Прописатися там, звичайно, можна, але прописати інших людей або продати квартиру без згоди «співвласників» – неможливо.

Як уникнути ризиків при купівлі

Потрібно попередньо уважно вивчити умови інвестиційного договору, перевірити забудовника, а саме:

 • зажадати та вивчити дозвіл на будівництво, проектну документацію;
 • перевірити надійність забудовника: судові справи, реєстраційні дані по власниках, наявність обтяжень, дані про ліквідацію;
 • уважно вивчити умови договору купівлі-продажі квартири щодо її статусу та відповідальності забудовника.

Якщо вам потрібна smart квартира у Львові в новобудові, то вам пряма дорога на сайт DOM.RIA. Це досить популярний серед українців сайт, де свої пропозиції первинної нерухомості пропонують всі відомі будівельні компанії України. При цьому інспектори сайту регулярно перевіряють благонадійність забудовників, гарантуючи покупцям максимальну безпеку під час укладання угоди.

Як зареєструватися в смарт-квартирі

У діючих ДБН все ж є лазівка ​​щодо розміру квартир. У квартирах з однією кімнатою замість повноцінної кухні допускається використовувати кухні-ніші за умови їх обладнання електричними плитами та влаштування в них вентиляції примусового типу. Така кухня може не бути відокремлена перегородкою від іншої кімнати, та в ній може не бути обіднього місця – воно знаходиться в структурі житлової кімнати чи передпокою, тому квартира з такими умовами цілком може законно вважатися однокімнатною квартирою, в якій можна спокійно зареєструватися. Багато забудовників також говорять, що деякі квартири менш ніж 30 квадратних метрів оформляються як «студії» або «апартаменти», але в контексті житлового будинку та ДБН таких визначень немає, як немає їх правового статусу.

Що робити, якщо виникли проблеми з реєстрацією в квартирі

В такому випадку, на жаль, дуже важко щось зробити. В нежитловому приміщенні зареєструватися не вийде, тому що будинок, не зданий в експлуатацію. Якщо ж смарт-квартира зареєстрована як частина іншої житлоплощі, в ній зможе зареєструватися тільки власник, а інші члени сім'ї реєструється виключно за згодою «співвласників». У таких випадках нічого не залишається, окрім як судитися з забудовником про порушення ним норм договору, якщо за його формулюванням будуть для цього підстави. У зв'язку з цим, найкраще вивчити питання попередньо, перед укладенням договору ніж потім боротися з наслідками.

Назад в блог Наступний запис